Popis barevných čoček

Úkolem kontaktních čoček není jenom korekce očních vad, ale také plnění mnoha dalších funkcí. Ba co víc, čočky nejsou vyhrazeny výlučně pro lidi s poruchami zraku, nýbrž také pro ty, jejichž oči jsou úplně zdravé. Stejně jak pro jedny, tak i pro druhé jsou barevné kontaktní čočky opravdovým hitem. Staly se důležitou součástí úprav a změn vlastního vzhledu, proto je tak důležitý jejich správný výběr.

Barvu čoček přizpůsobujeme přirozené barvě našich očí

Přirozená barva našich očí je základním kritériem, kterým se musíme řídit při výběru barevných kontaktních čoček. Především na něm závisí konečný výsledek, kterého dosáhneme při změně barvy. Lidé se světlou duhovkou mají trochu více možností výběru, když mohou využít všechny odstíny dokonce i průsvitných čoček. Očekávaného efektu dosahujeme už při zesilování, zjasňování a prohlubování přirozeného odstínu (blankyt, tyrkys, indigo).

Lidé s tmavou barvou očí si musí vybírat jiné čočky, protože v jejich případě se světlými, průsvitnými čočkami nedosáhneme změny. Nejlepšího efektu dosáhneme kontaktními čočkami s neprůsvitnou barvou, když překrytí nimi duhovky způsobí zakrytí jejího přirozeného odstínu. Pro tmavooké uživatele je dobrou volbou použití čoček s tmavšími okraji, což způsobuje zvýraznění vlastní barvy očí a prohloubení pohledu.

Barva očí a barva vlasů

Výběrem čoček v barvě odpovídající barvě vlasů, zvýrazníme přirozenou krásu. Každý z nás má určitou barevnostní charakteristiku, která způsobuje, že v těchto barvách vypadáme dobře, a jiných ne.

Při slaďování čoček s barvou vlasů bereme do úvahy následující vlastnosti: přirozenou barvu vlasů, očí a čoček, a také odstín pleti. Základní zásada je dost jednoduchá – čím světlejší duhovka, tím světlejší vlasy. Krásu modrých očí zvýrazníme vlasy v blond a v hnědých odstínech. Zelené oči vypadají dobře v oblemování vlasů červených, čokoládově hnědých a se zlatými efekty. Hnědoocí lidé vypadají nejlépe s vlasy v jasných variantách blond a červené, a také v těch ze studené palety barev.

Celkový efekt, čili sladění barevných čoček s vlasy, přinese nejlepší výsledky, když bude v souladu s vlastněným odstínem pleti.

Barevné kontaktní čočky a oblékané oděvy

Samozřejmě, že po rozhodnutí se pro novou barvu duhovky, nemusíme měnit celý šatník. Je však dobré, pokud si uvědomujeme, že barva našeho oblečení může ještě více zvýraznit barvu očí. Jaké odstíny oblečení by měli volit lidé s jednotlivými odstíny čoček?

  1. Čočky modré, šedé, světlehnědé - oblečení modré, bílé, šedé, růžové, světle zelené;
  2. Čočky šedé, šedozelené, světlehnědé - oblečení zelené, žluté, oranžové, béžové;
  3. Čočky světlehnědé, zelené - oblečení hnědé, béžové, žluté, tmavozelené;
  4. Čočky tmavohnědé nebo tmavomodré - oblečení červené, šedé, černé, bílé.

Barevné kontaktní čočky je možné dolaďovat i opačně, tj. k vlastněnému oblečení. Nejlepší výsledky dosáhneme, při slaďování čoček s oblečením na tematické párty (např. Halloween), nebo ke karnevalovým kostýmům. Tímto způsobem zvýrazníme jak “kočičí oči“, tak i pohled vampýra.

Barevné čočky pro různé příležitosti

Barvu kontaktních čoček vybíráme především s ohledem na příležitost, ke které je chceme použít. Jemná změna je přípustné především při každodenním používání. Velký prostor pro kreativitu a předvádění se máme při příležitostných akcích - párty, diskotéky, karnevalové zábavy, plesy nebo oslavy silvestra. Tehdy je vhodné sáhnout po uměleckých čočkách díky nimž dosáhneme přímo ďábelského efektu.