Popis multifokálních čoček

Multifokální čočky jsou pro pacienty trpící oční vadou zvanou presbyopie. Jedná se o poruchu schopnosti zaostřování oka. Na začátku se presbyopie projevuje dalekozrakostí, až za delší čas se objeví krátkozrakost. Jak poznat laicky presbyiopii?
Když čtete, automaticky si prodlužujete čtecí vzdálenost, obtížně vidíte za šera na blízkou vzdálenost, špatně zaostřujete na blízko. Presbyopii často doprovází také bolesti hlavy a očí.

Multifokální čočky mají zón několik. Zóny na blízko a do dálky se střídají v pravidelných soustředných kruzích. Korigují plynulý přechod mezi zónou při čtení a zónou pro normální vidění na normální vzdálenost.

Druhy multifokálních čoček

Na trhu je mnoho výrobců multifokálních kontaktních čoček, patří k nim například Bausch&Lomb, Cooper Vision, Alcon a další.

  1. Multifokální jednodenní kontaktní čočky

    K jednodenním kontaktním čočkám patří Proclear 1 day Multifocal 30 ks od společnosti Cooper Vision. Mají zaoblené tvary, aby se nepoškodila rohovka. Jednodenní čočky mají tu výhodu, že si ráno čočky vezmete a večer je sundáte a vyhodíte do koše. Nemusíte se starat o žádné roztoky a pouzdra na uchování čoček. Mezi další multifokální jednodenní kontaktní čočky patří Dailies AquaComfort Plus Multifocal 30 ks od společnosti Alcon. Mají vyváženou hydratační hodnotu.

  2. Multifokální měsíční kontaktní čočky

    Měsíční multifokální čočky mají tu výhodu, že disponují nižší cenou než jednodenní čočky. Na druhou stranu se o ně musí uživatel už patřičně starat. Ale nejedná se o nic složitého. Je zapotřebí vlastnit roztok na čočky a pouzdro pro nošení a odkládání čoček. Nejnovější měsíční čočky Air Optix Aqua Multifocal 6 ks propouští až 7krát větší množství kyslíku než obyčejné čočky. Obsahují speciální krém Aqua pro hydrataci. Další multifokální čočky na měsíční nošení nesou název Biofinity Multifocal 3 ks. Jsou vhodné pro dominantní a non-dominantí oko. Poslední z řady multifokálních čoček jsou PureVision 2 HD For Presbyopia 6 ks.

Výhody multifokálních čoček

Nemusíte si měnit brýle na dálku za brýle na blízko. Stačí si nasadit multifokální čočky, které to za vás budou korigovat. Umožňují plynulý přechod mezi vzdálenostmi, nedisponují tzv. „skokem obrazu“. Není u nich vidět žádný přechod mezi dioptriemi, jsou esteticky dokonalé.