Blog - Čočkoviště.cz

Mlží se kontaktní čočky? Nošení kontaktních čoček v zimě.

Nošení brýlí v období podzimu a zimy bývá často obtížné. Padající kapky deště nebo sníh se usazují na brýlových sklech a vyvolávají stejný problém – mlžení. V hlavní míře se jedná o důsledek rozdílných teplot v místech, mezi kterými přecházíme. Nejčastěji to můžeme sledovat, když přecházíme z prostředí chladného do prostředí teplého. Po výměně brýlí za kontaktní čočky nám již jsou tyto problémy cizí.

Komfort kontaktních čoček spočívá v tom, že mohou být používány bez ohledu na atmosférické podmínky. Nízké teploty, které tak často sledujeme v období podzimu a zimy, nevyvolávají jejich mlžení, s čímž se často setkáváme v případě brýlí. Navíc kontaktní čočky nezamrzají, a jsou tak předurčeny pro nošení při teplotách pod bodem mrazu. V důsledku bezprostředního kontaktu s rohovkou oka se čočka pohybuje, ohřívá a je více zvlhčována. Je doporučeno podpořit práci oka hydratačními kapkami. V opačném případě, pokud po dlouhodobém pobytu na mrazu přejdeme do teplého prostředí, budeme mít nepříjemný pocit.

Kontaktní čočky s UV filtrem

Nošení kontaktních čoček má ještě jinou výhodu. Neusazují se na nich atmosférické srážky, jako déšť a sníh, díky čemuž si stále uchováváme ostrost vidění i v nepříznivých podmínkách. Obraz zůstává výrazný a nerozmazaný. Kontaktní čočky jsou také výborným řešením při ježdění na lyžích nebo snowboardu. Zůstává nám možnost pro použití lyžařských býlí, a přímo ideálním řešením je použití skel s UV filtry. Výsledným efektem je, že získáváme úplnou ochranu zraku, která zajišťuje vysokou kvalitu vidění.

Zimní podmínky vyžadují nezbytně důslednou péči o kontaktní čočky, zejména při je jich ošetřování – čištění a uchovávání. Zvláštní pozornost věnujeme také způsobu přenášení kontaktních čoček v pouzdrech s roztokem. Musíme dbát o odpovídající ochranu (pouzdra) před mrazem, jinak mohou zamrznout.